Maišeliai po akimis, patinę paakiai – jų priežastys ir gydymas

Patinę paakiai ryte – daugeliui mūsų įprastas reiškinys. Tačiau visai kas kita, kai vandeningi maišeliai po akimis, patinimai yra nuolatinė būsena. Tai vadinamieji maliariniai maišeliai (angl. k. malar bags). Dažnas jais besiskundžiantis atrodo lyg būtų prastai miegojęs, visuomet pavargęs, ar netgi sunegalavęs. „SV plastinės chirurgijos centro“ gydytojai patvirtina – maliariniai maišeliai yra viena sudėtingiausių šiuolaikinės estetinės medicinos iššūkių. Dažnai paburkę paakiai yra labiau estetinė problema, tačiau lygiai taip pat tai gali kelti ir sveikatos problemų. Toliau apie tai, kas yra maliariniai maišeliai po akimis, priežastys, dėl ko jie susiformuoja, ir kokie galimi problemos sprendimo būdai.

Maliariniai maišeliai (malar bags) – kas tai?

Maliariniai maišeliai nėra tiesiog patinę paakiai ar įprastos apatinių vokų riebalų išvaržos. Tai yra vandeningi, paburkę paakių maišeliai, susidarę ties akiduobės ir skruosto riba, iš savo pradinės padėties „numigravę“ žemyn link skruostų.

Tokius pokyčius dažnai nulemia struktūrinės apatinio voko ir skruostų odos problemos, atsirandančios su amžiumi ar paveldimos genetiškai. Taip nutinka dėl atsipalaidavusio veido raumens, kuris padeda užmerkti akių vokus (žiedinį raumenį), bei odos ir riebalų klostės.

Audiniams sudarant perteklinį laisvą plotą, jo būklę blogina skysčių susilaikymas (audinių edema). Dėl jo ir formuojasi vandeningos „pūslės“, kurios, nusėdusios ant viršutinės skruostų zonos, kuria nuolatinio nuovargio vaizdą.

Maliariniai maišeliai po akimis – priežastys, kurios gali lemti jų atsiradimą

Kodėl paburkę paakiai? Jei kamuoja dėl maliarinių maišelių patinę paakiai, priežastys gali būti įvairios. „SV plastinės chirurgijos centro“ chirurgai sako, kad būtent maliarinių maišelių (malar bags) atsiradimo priežastis dažnai nėra iki galo aiški. Vis dėlto, galima išskirti tam tikrus veiksnius, dėl kurių po akimis maišeliai formuojasi ar ryškėja:

  • Genetika: kaip ir daugelį kitų mūsų išvaizdos aspektų, paakių maišelius gali lemti genetika (dažnai besikreipiantys į chirurgus gali įvardinti panašius atvejus šeimoje).
  • Senėjimas: senstant oda neišvengiamai praranda elastingumą, o skruostuose esančios riebalų pagalvėlės dėl susilpnėjusių raumenų leidžiasi žemyn sudarydamos vietos vandeningų maišelių formavimuisi.
  • Saulės poveikis: ilgalaikis buvimas saulėje gali pakenkti odai, sumažinti jos elastingumą ir, jei yra polinkis, pagreitinti maišelių susidarymą.
  • Gyvenimo būdo veiksniai: žalingi įpročiai, pavyzdžiui, rūkymas ir alkoholio vartojimas, taip pat kaip ir didelio druskos kiekio vartojimas bei nuolatinis miego trūkumas, gali sulėtinti skysčių apytaką ir paskatinti jų kaupimąsi (dėl to atsiranda ir paburkę paakiai).
  • Ligos: vandeningi riebaliniai „kapšeliai“ po akimis gali atsirasti dėl įvairių ligų, pavyzdžiui, tai gali lemti lėtinės inkstų ligos, kraujotakos sistemos problemos ar tiesiog sutrikę limfos tekėjimo procesai. Kartais maišelių susidarymas gali signalizuoti ir apie akies žiedinio raumens ar net kaukolės kaulų problemas.

Beje, maišelių formavimąsi gali lemti ir anksčiau atliktos plastinės operacijos bei veido užpildų naudojimas. Nors užpildai pateikiami kaip vienas iš patinusių paakių sprendimo būdų, „SV plastinės chirurgijos centro“ specialistai pastebi, kad maliariniai maišeliai po akimis (malar bags) dėl injekcijų gali suintensyvėti. Mūsų plastinės chirurgijos specialistai sako – dėl ankstesnių užpildų injekcijų dažnai mato suprastėjusią paakių maišelių būklę.

Kada paakių maišeliai išryškėja labiausiai?

Nors situacijų gali būti įvairiausių, taip pat kaip ir maišelių atsiradimo priežasčių, dažnu atveju paburkę paakiai labiausiai išryškėja su amžiumi, apie keturiasdešimtuosius metus. Pasiekus maždaug tokį amžių, oda vis labiau praranda elastingumą, išsitempia veido raumenys, o raumenų laikomos riebalų kišenės pradeda slinktis žemyn. Tuomet, jei yra polinkis, gali formuotis ir ryškėti nepageidaujami patinę paakiai, maliarinė edema (patinimas) bei maliarinės išvaržos.

Vis dėlto, jei vandeningų sankaupų atsiradimą lėmė tam tikros ligos ar sveikatos būklė, jie išryškėti gali nebūtinai tik sulaukus vyresnio amžiaus. Taigi, jei kamuoja maliariniai maišeliai po akimis, ką daryti reikėtų galvoti tik įvertinus galimas jų atsiradimo priežastis.

Kaip panaikinti paakių maišelius? Efektyvus pabrinkusių paakių gydymas

Pirmasis žingsnis yra pabandyti išaiškinti, kodėl šio tipo paakių maišeliai atsirado ar ėmė stipriai ryškėti. Tik tuomet galvoti, kaip panaikinti maišelius po akimis, kokias procedūras tam pasitelkti. Apie problemos sprendimą reikėtų pagalvoti ne tik dėl estetinių aspektų, bet ir sveikatos. Ypač jei, pavyzdžiui, vandeningos pagalvėlės ima riboti periferinio matymo lauką. Tai dažna problema ir turint užkritusius akių vokus. Toliau apžvelkime vienus dažniausių paburkusių paakių gydymo būdų.

Maišelių šalinimas bei ryškėjimo prevencija neintervencinėmis priemonėmis:

  1. Specializuoti kremai ir serumai: tai nėra būdas kovoti su jau pažengusia problema, tačiau labiau prevencijos kūrimas matant pirminius jos požymius. Kai kurie kremai bei serumai gali pagerinti odos elastingumą ir sumažinti patinimą dėl drėkinimo ir veikliųjų medžiagų, tokių kaip retinolis ir vitaminas C.
  2. Limfodrenažiniai veido masažai: specialiai veido sričiai skirti, tikslingi limfodrenažiniai masažai gali padėti sumažinti skysčių susilaikymą, o kartu ir patinimą.
  3. Lazerio terapija: lazerio terapijos metu naudojama šviesos energija, kuria siekiama sutvirtinti odą ir paskatinti kolageno gamybą, pagerinti odos tekstūrą ir sumažintų maišelius.
  4. Radijo dažnio procedūros: tai metodas, kai energijos bangomis šildomi giluminiai odos sluoksniai, skatinama kolageno gamyba, siekiama suteikti odai stangrumo, lygumo.
  5. Tikslinės ultragarso procedūros: didelio intensyvumo fokusuotas ultragarsas veikia gilesnius odos sluoksnius, pastorina dermą, skatina naujo kolageno ir elastino gamybą, todėl laikui bėgant oda palaipsniui stangrėja ir veido audiniai vizualiai pakeliami.

Jei visi aukščiau išvardyti gydymo būdai nepadeda, dažnai pasitelkiama ir plastinė chirurgija. Žinoma, pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar paakių maišelių šalinimas chirurginiu būdu konkrečiu atveju yra galimas. Jei taip, paakių korekcija gali būti atliekama išplėstinės akių vokų operacijos (blefaroplastikos) metu. Gali būti atliekamas ir poakiuose besikaupiančių mikroriebalų nusiurbimas bei perskirstymas.

Kartais efektyviausias sprendimo būdas yra veido vidurio pakėlimas. Jo metu įtempiami atsilaisvinę skruostų audiniai, kas sumažina skysčių pertekliaus susikaupimo riziką. Vis dėlto, jei audiniai tankūs, mažai tikėtina, kad operacija iškart sėkmingai pašalins skysčių pertekliaus susikaupimo problemą (audinių edemą). Todėl skiriamas pooperacinis gydymas.

Taigi, pirmiausia svarbus detalus sveikatos būklės vertinimas. Išsamūs tyrimai gali atskleisti ir paburkusius paakius lemiančias ligas. Bet kokiu atveju, svarstant, kaip panaikinti paakių maišelius, verta turėti omenyje, kad dažniausiai geriausių rezultatų pasiekti padeda būtent kompleksinis gydymas.

Ką būtina žinoti apie chirurginę paakių korekciją?

„SV plastinės chirurgijos centro“ gydytojai dalijasi, kad maliariniai maišeliai po akimis daugeliu atveju yra kur kas didesnis iššūkis, nei įprastos paakių patologijos. Dėl polinkio į specifinių vandeningų pūslelių po akimis susidarymo, labai tikėtina, kad net po preciziškai profesionalų atliktos plastinės operacijos, teks pasitelkti papildomus gydymo būdus. Kai kuriais atvejais net ir plastinė paakiu maišelių operacija nepadeda visam laikui ar visiškai atsikratyti šio tipo paburkimo.

Prieš atliekant bet kokią akių vokų operaciją, būtina kurį laiką stebėti išreikštą ar net menkai matomą maliarinių maišelių susidarymą. Maliariniai maišeliai po akimis (malar bags) nėra tiesiog paburkę paakiai, kurie pašalinami atliekant tik apatinių vokų plastiką ar tik pašalinant riebalines poakių išvaržas. Jei tokio tipo „pabrinkę“ paakiai koreguojami taikant tik apatinių vokų plastiką, gydytojai perspėja – rezultatai gali nuvilti.

Esminė mintis čia yra ta, kad labai svarbu šią problemą spręsti kreipiantis į srities ekspertus, kuriems puikiai pažįstami būtent dėl maliarinių maišelių patinę paakiai – priežastys, skirtingų atvejų sudėtingumas, tokių paakių maišelių šalinimas.

Daugiau plastinės chirurgijos gydytojų įžvalgų apie maliarinius maišelius bei kaip gydomi užtinę paakiai rasite ir šiame mūsų įraše – interviu su plastikos chirurgu.

„SV plastinės chirurgijos centro“ specialistams su tokiais atvejais tenka susidurti dažnai. Jei kyla papildomų klausimų ar ieškoma efektyvių gydymo būdų, individualų atvejį geriau vertinti ne remiantis interneto platybėse rastais komentarais, bet konsultuotis su ekspertais.

Kontaktai

SV PLASTINĖS CHIRURGIJOS CENTRAS

Savanorių pr. 75, Kaunas 44208, Lietuva
Tel.: +370 37 313308
+370 655 60629
info@svplastic.com

Dirbame: I - V 8:00-19:00

Kaip mus rasti?

Scroll Up