Užkritę akių vokai: ką daryti, norint išspręsti šią problemą?

Užkritę akių vokai – dažna problema, dėl kurios kreipiamasi į SV plastinės chirurgijos centro specialistus. Kartais užkritę vokai yra tiesiog genetiškai paveldėti, bet kur kas dažniau tai yra natūralių organizmo senėjimo procesų padarinys – su amžiumi oda praranda elastingumą, neretai vokuose formuojasi perteklinės odos raukšlės. Užkritęs akies vokas ar abu gali būti ir viršutinio voko keliamojo raumens funkcijos sutrikimo padarinys (ptozė gali būti nustatoma įvairiame amžiuje). Kad ir kokia užkritusių vokų priežastis, ši problema neretai kelia ne tik estetines problemas – pavargusios akys, sumažėjęs periferinio matymo laukas, ilgainiui prastėjanti rega. Taigi, šiek tiek plačiau apie tai, su kokiomis problemomis dažnai susiduria besikreipiantys į mus bei kokie sprendimai – vieni efektyviausių.

Užkritę akių vokai

Užkritę akių vokai – atsiradimo priežastys

Dažniausiai su užkritusių akių vokų problema susiduria vyresnio amžiaus žmonės. Vis dėlto, kiekvienas atvejis yra unikalus, o besikreipiančių į SV plastinės chirurgijos centro profesionalus amžiaus grupės įvairios. Galima išskirti kelias pagrindines grupes:

 • Vyresnio amžiaus žmonės (maždaug nuo 40-ties metų). Vykstant natūraliems senėjimo procesams pradeda išsiskirti vis mažiau hialurono rūgšties, silpnėja veido raumenys. Oda tampa sausa ir mažiau elastinga. Tuomet viršutinio akies voko zonoje gali susiformuoti perteklinės odos raukšlės. Priklausomai nuo akių formos, gylio ir būklės sudėtingumo, užkritusi odos klostė gali sukelti ne tik estetines, bet ir sveikatos problemas (ypač kai ji dengia blakstienas).
 • Jaunesnio amžiaus pacientai. Kur kas rečiau, tačiau su šia problema susiduria ne tik vyresni nei 35–40 metų asmenys, bet ir jaunesni. Jauniems žmonės ši problema dažniau būna genetiškai paveldima arba yra susijusi su anatominiais ypatumais.

Vis dėlto, didžiausia į plastinės chirurgijos specialistus besikreipiančių žmonių grupė yra būtent vyresnio amžiaus vyrai ir moterys. Senėjimo procesai natūraliai lemia tai, kad veido oda glemba ir leidžiasi žemyn. Žvilgsnis natūraliai atrodo labiau pavargęs, tačiau kai kuriems šis pokytis labai ryškus. Dažniausiai tai priklauso nuo akių formos, gylio.

Kartais užkritusio voko įspūdį lemia ir įvairiame amžiuje diagnozuojamas viršutinio voko keliamojo raumens funkcijos sutrikimas (ptozė). Akių vokai užkritę gali atrodyti ir dėl šios priežasties. Vis dėlto, tokiais atvejais vokas neretai atrodo labiau primerktas ar net visiškai užmerktas, nebūtinai slegiamas užkritusios odos klostės.

 

Užkritę vokai sukelia tiek estetines, tiek sveikatos problemas

Iš pirmo žvilgsnio užkritę akių vokai atrodo tik estetinė problema. Išties, susidaręs odos perteklius sukuria pavargusio, liūdno žvilgsnio įvaizdį, kuris neatrodo patraukliai. Tuomet, siekdami „atverti“ žvilgsnį, žmonės ima nenatūraliai kelti antakius ir kaktoje greičiau formuojasi horizontaliosios raukšlės.

Bet svarbu suprasti, kad tai ne tik apie estetiką. Užkritę akių vokai turi įtakos ir sveikatos būklei ir, apskritai, gyvenimo kokybei. Sudėtingais atvejais, kai užkritęs akies vokas dengia blakstienas ar net dalį akies, padariniai gali būti:

 • Nuolatinis akių nuovargis. Perteklinė oda remiasi į blakstienas, todėl tampa sunkiau mirksėti, juntama kur kas didesnė įtampa. Be to, pavargusios akys pradeda dažniau ašaroti, tad akių vokai dažniau liečiami, valomi.
 • Pasikartojantys akių uždegimai. Dėl ašarojimo, vokų oda pastoviai drėksta, o susidariusiose jos klostėse kaupiasi drėgmė. Atsiranda ne tik sudirgę, paburkę ir paraudę vokai, bet ir didesnė infekcijų rizika.
 • Susiaurėjęs regėjimo laukas. Odos klostė gali riboti periferinio matymo lauką. Dėl to atsiranda sunkumų vairuojant ar dirbant kompiuteriu.
 • Susilpnėjęs regėjimas. Pasikartojantys uždegimai, periferinio matymo lauko susiaurėjimas ir nuolatinė įtampa ilgainiui gali lemti ne tik prastesnį matomumą, bet ir suprastėjusį regėjimą.
 • Galvos, kaklo skausmai. Sudėtingesniais atvejais, kai vokas dengia blakstienų liniją ar net dalį akies, žmonės ima atlošti galvą atgal arba vis kelti antakius, kad geriau matytų. Tai ilgainiui lemia galvos ar net kaklo skausmus.

Akivaizdu, kad estetinės problemos ir padariniai bendrai sveikatos būklei priklauso nuo vokų užkritimo laipsnio. Bet kokiu atveju problemos sprendimo būdų dažnai ieškoma tiek dėl vizualiai žvalesnio ir atviresnio žvilgsnio, tiek dėl geresnio matomumo. Pavargusios akys – frazė, kuria konsultacijos metu SV plastinės chirurgijos centro chirurgams labai dažnai apibūdinami tiek išvaizdos nusiskundimai, tiek pojūtis.

 

Vokų pakėlimo operacija

Jei vis dar dvejojate, galite nusiraminti, nes vis dažniau ir dažniau žmonės nusprendžia pasiryžti tokiai operacijai. Todėl tikrai nebūsite vieni, kurie ją atliko. Nenuostabu, kodėl tokia procedūra vis populiarėja – juk tai greitas ir patogus problemos sprendimo būdas.

Akių vokų pakėlimo operacija yra neskausminga, nes naudojama vietinė nejautra. Be to, ji trunka ganėtinai trumpai (apie 1 val.), o rezultatai veidrodyje džiugina kur kas ilgesnį laiką. Dažniausiai jie išlieka 12–15 metų, priklausomai nuo genetikos ir individualių organizmo savybių.

 

Užkritę akių vokai – ką daryti?

Faktas, kad stipriai užkritę vokai dažnam kelia išvaizdos kompleksus ar lemia suprastėjusią akių sveikatą, gyvenimo kokybę. Ką daryti? Sprendimo būdai labai priklauso nuo individualios situacijos – kas sukėlė šią problemą, kiek ji sudėtinga. Apskritai, galima įvardinti kelis esminius sprendimo būdus.

 1. Nechirurginis gydymas. Lengvais atvejais tokie laikini sprendimai kaip botokso injekcijos gali šiek tiek pakelti vokų kraštus. Tai nėra ilgalaikiai sprendimai, tačiau jie gali pagerinti situaciją.
 2. Akių vokų pratimai ir masažai. Jei kalbame apie senėjimo procesus, situaciją sušvelninti gali raumenų stiprinimo pratimai bei veidą stangrinantys masažai ir kokybiškos veido priežiūros priemonės. Vis dėlto, tai gali padėti lengvais atvejais ir yra labiau apie raukšlių formavimosi prevenciją.
 3. Operacija. Vienas dažniausių stipriau užkritusių vokų sprendimo būdų yra plastinė operacija. Priklausomai nuo kiekvieno individualaus atvejo, pasirinkimai gali būti keli:
 • Vokų plastika – šia operacija pagal poreikį koreguojami tiek viršutiniai, tiek apatiniai vokai. Operacijos metu pašalinamas odos perteklius ir perteklinės riebalų sankaupos (vadinamieji „maišeliai“). Rezultatai išlieka 12–15 metų, priklausomai nuo genetikos, gyvenimo būdo ir individualių organizmo savybių.
 • Endoskopinis antakių ir kaktos pakėlimas – jeigu liūdnos, pavargusios akys yra ne tik užkritusių vokų, bet ir nusileidusios antakių linijos padarinys, kartais svarstoma ne tik vokų plastika, bet ir endoskopinis antakių bei kaktos pakėlimas.

Vokų operacija, kitaip dar vadinama blefaroplastika, yra pakankamai nesudėtinga ir trunka apie 1 valandą. Naudojant vietinę nejautrą, atliekamas perteklinės odos klostės, o prireikus ir gilesnių audinių pašalinimas. Blefaroplastika gali būti atliekama tiek viršutiniams, tiek apatiniams vokams (jei kamuoja „maišeliai“ po akimis). Taip akys tampa išraiškingesnės, veidas – žvalesnis.

Jeigu užkritę vokai yra ir su amžiumi nusileidusios ar natūraliai labai žemos antakių linijos padarinys, gali būti atliekamas ir endoskopinis antakių bei kaktos pakėlimas. Jo metu endoskopu pakeliami minkštieji kaktos audiniai – nuo antakių iki pat plaukų linijos. Jeigu tokiais atvejais būtų atliekama tik vokų plastika, rezultatas nebūtų toks efektyvus.

Jei užkritęs akies vokas ar abu vokai yra ptozės (keliamojo raumens funkcijos sutrikimo) padarinys, galbūt situaciją galima sušvelninti ieškant ptozės atsiradimo priežasties. Pavyzdžiui, jei ptozė atsirado dėl diabeto, kartais jos forma gali sušvelnėti gydant pagrindinę ligą. Tačiau plastinės chirurgijos srityje tokie atvejai kur kas retesni.

 

Ptozė – užkritęs akies vokas gali būti ir sutrikusios raumens funkcijos padarinys

Plastinės chirurgijos srityje, kai kalbama apie užkritusius viršutinius vokus, dažniausiai kalbama tiesiog apie su amžiumi susiformavusią perteklinės odos klostę, kuri sukuria pavargusio ir liūdno žvilgsnio įvaizdį. Tačiau, ieškant informacijos apie šią problemą, galima pamatyti ir dar vieną terminą – ptozė.

Tai medicininis terminas, kuris iš dalies apibūdina viršutinio akies voko užkritimą, tačiau jis aprėpia kur kas daugiau aspektų. Dažniausiai terminas naudojamas tada, kai kalbama būtent apie akies levatorinio raumens susilpnėjimą arba funkcijos sutrikimą (to padariniai yra „prisimerkęs“ žvilgsnis ar užkritę vokai).

Ptoze vadinama būklė gali būti nustatoma tiek vienai, tiek abiem akims. Ptozės paveikta akis dar vadinama „tingia akimi“, mat primerkta akis ar užkritęs akies vokas yra sutrikusios raumens funkcijos padarinys. Priklausomai nuo situacijos sudėtingumo, primerktas akies vokas gali būti ir estetinė, ir sveikatai kenkianti būkle.

Kai kalbama apie ptozę, ji gali būti:

 • Įgimta: kai kurie asmenys gimsta su ptoze. Tokiais atvejais būklė paprastai būna susijusi su levatorinio, arba keliamojo raumens, kuris yra atsakingas už voko pakėlimą, raidos sutrikimais. Tad užkritę viršutiniai akių vokai ar vienas jų gali būti matomi įvairiose amžiaus grupėse.
 • Įgyta: ši būklė gali išsivystyti dėl senėjimo, traumos ar tam tikrų sveikatos sutrikimų. Senstant gali išsitempti arba susilpnėti levatorinio raumens sausgyslė, todėl vokas nusileidžia. Ptozę gali lemti ir patirta trauma ar operacija, jei paveikiama raumens ar nervo funkcija.

Taigi, ptozę gali sukelti ir traumos, didelis stresas arba neurologinės kilmės problemos. Tai medicininis terminas, kuris dažniau naudojamas kalbant apie raumens sutrikimus. Vis dėlto, sunkumai, su kuriais susiduria žmonės su dėl įvairių priežasčių užkritusiais akių vokais, yra labai panašūs.

Jei ptozė gydoma chirurginiu būdu, operacijos metu atliekami žingsniai priklauso nuo individualios situacijos. Esminis skirtumas – chirurgas dažniausiai koreguoja ir levatorinį raumenį, kad pakeltų voką. Žmonėms, kuriems viršutinio voko srityje yra ir perteklinės odos klostė, ji gali būti pašalinama.

Užkritę akių vokai sukelia tiek estetines, tiek sveikatos problemas. Nors didelė dalis besikreipiančiųjų į SV plastinės chirurgijos centro specialistus yra nepatenkinti savo išvaizda, visuomet svarbu įvertinti visumą – tiek estetines, tiek medicinines indikacijas. Patyrę profesionalai, įvertinę individualų atvejį, gali įvardinti, kokie sprendimai ne tik atjaunintų ir suteiktų atviresnį žvilgsnį, bet ir leistų pasiekti ilgalaikių rezultatų.

Kiekvieno situacija – unikali, tad visuomet atsakymų į rūpimus klausimus verta ieškoti ne tik interneto platybėse ar draugų bei pažįstamų patirtyse, bet ir teirautis specialistų.

 

Kontaktai

SV PLASTINĖS CHIRURGIJOS CENTRAS

Savanorių pr. 75, Kaunas 44208, Lietuva
Tel.: +370 37 313308
+370 655 60629
info@svplastic.com

Dirbame: I - V 8:00-19:00

Kaip mus rasti?

Scroll Up