Pilvo raumenų diastazė po gimdymo: ką daryti?

Nors dalis moterų po nėštumo į savo buvusias kūno formas grįžta labai greitai, dauguma susiduria su dideliais pokyčiais ir iššūkiais. Pamažu susigrąžinti norimas kūno linijas galima atliekant fizinius pratimus, geriant daug skysčių ir valgant sveiką, subalansuotą maistą. Visgi, kai kurie pokyčiai pareikalauja išties didelių pastangų, o kartais be specialistų pagalbos norimas rezultatas nėra įmanomas. Vienas tokių pokyčių – pilvo raumenų diastazė. Kai kuriais atvejais padeda specialūs pratimai ir kitos priemonės, tačiau sudėtingesnėse situacijose problemą išsprendžia tik pilvo diastazės operacija. Tad šio tinklaraščio įrašo dėmesio centre – tai, ką svarbu žinoti apie diastazę po gimdymo: jos atsiradimo priežastys, sveikatos sutrikimai, kuriuos gali sukelti negydomi prasiskyrę pilvo raumenys, požymiai, leidžiantys atskirti šią būklę, bei tai, kokie sprendimai galimi.

 

Diastazė – kas tai?

Diastazė po gimdymoDiastazė – tai tiesiųjų pilvo raumenų išsiskyrimas. Ši būklė labai dažnai nustatoma moterims po nėštumo ir gimdymo. Nėštumo metu, sparčiai didėjant gimdai, tiesieji pilvo raumenys taip pat yra priversti išsitempti. Kaip ir oda, raumenys taip pat gali „persitempti“. Oda apie tai neretai praneša suskilinėdama ir palikdama strijas, o kas vyksta viduje, sunku pamatyti ir pajausti. Dėl to didelė dalis moterų ne iš karto supranta, kad jų raumenys prasiskyrė.

 

Prasiskyrę pilvo raumenys po gimdymo

Kaip rodo įvairių tyrimų statistika, diastazė po gimdymo yra labai dažna būklė. Nors yra tiriamos įvairios situacijos, apskritai, su pilvo diastaze po gimdymo susiduria daugiau nei pusė gimdžiusių moterų. Kūno pokyčiai nėštumo metu yra neišvengiami, nes augančiam vaikeliui reikia vietos, tačiau čia kalbame apie situacijas, kai raumenys lieka pažeisti ir po gimdymo nebeatsistato natūraliai. Kiekvienos moters situacija yra unikali ir išlikęs raumenų prasiskyrimo lygis skiriasi.

Lengva forma dažniausiai sprendžiama tiksliniais pratimais bei specialiais korsetais, teipais. Tokie su specialistų priežiūra atliekami fiziniai pratimai bei kitos priemonės gali padėti kiek įmanoma sumažinti ir vidutinio sunkumo prasiskyrimą. Vis dėlto, vidutinio sudėtingumo ir sudėtingais atvejais dėl stipriau atsikišusio pilvuko bei sveikatos sutrikimų neretai svarstoma operacija.

Dėl prasiskyrusių raumenų atsiranda atsikišęs pilvukas, tačiau svarbu suprasti, kad tai ne tik apie išvaizdos pokyčius. Vidutinio sunkumo ar itin sudėtingais atvejais pažeisti raumenys ilgainiui gali sukelti ir rimtus sveikatos sutrikimus.

 

Kaip žinoti, ar prasiskyrę pilvo raumenys? Požymiai, kurie leidžia atpažinti šią būklę po gimdymo

Moterims sunku atpažinti, ar dėl jų atsikišusio ir į vietą negrįžtančio pilvuko kalta mityba, sporto bei poilsio trūkumas, ar raumenų išsiskyrimas. Kaip patikrinti, ar prasiskyrę pilvo raumenys? Patvirtinti šią būklę gali tik specialistai, tačiau SV plastinės chirurgijos centro gydytojai siūlo paprastą būdą, kaip pradžiai prasiskyrimą galima patikrinti ir pačioms.

Jeigu įtariate raumenų prasiskyrimą, tiesiog du arba tris pirštus įspauskite pilvo centre tarp raumenų. Jeigu pirštai lengvai įsispaudžia, tikėtina, kad raumenys yra prasiskyrę.

Kiek sunki numanomos diastazės forma? Tai gali įvertinti tik gydytojai. Vis dėlto, jei pilvo centre lengvai įspaudžiate 3–4 pirštus, greičiausiai tai bus sudėtingesnė diastazės forma.

 

Kodėl raumenys prasiskiria?

Prasiskyrę pilvo raumenys po gimdymo – viena dažniausių priežasčių, dėl ko gimdžiusios moterys kreipiasi į SV plastinės chirurgijos centro specialistus. Visgi, verta paminėti, kad raumenys gali prasiskirti ne tik nėščiosioms (dažniausiai 3-iojo trimestro metu). Prasiskyrę raumenys gali būti ir, pavyzdžiui, itin stipraus kosulio arba sunkių daiktų kėlimo padarinys.

Tačiau pagrindinė priežastis, kaip minėjome, yra būtent nėštumas. Specialistai išskiria tokias dažniausias raumenų prasiskyrimo nėštumo metu priežastis:

  • laukiamasi daugiau nei vieno kūdikio – dvynukų, trynukų ir t.t.;
  • besilaukianti moteris – smulkaus kūno sudėjimo, o kūdikis gimsta didesnio nei vidutinio svorio, ūgio;
  • moters raumenys silpni (iki nėštumo jie nebuvo stiprinami);
  • nėštumo metu patiriamas pernelyg didelis fizinis krūvis;
  • moteris gimdo nuo ankstesnio gimdymo praėjus vos metams.

Prasiskyrę pilvo raumenys po gimdymo dažnai yra daugiau nei išvaizdos pokyčiai. Atsikišęs, tarsi nukaręs pilvukas, kurio nepavyksta koreguoti sportu ir mityba, yra estetinis aspektas. Vis dėlto, esant stipresnei negydomai diastazės formai, ilgainiui gali atsirasti kiti sveikatai pavojingi pokyčiai. Apie juos plačiau papasakosime žemiau.

 

Kuo pavojingi prasiskyrę pilvo raumenys?

Jei raumenys pažeidžiami, pirmiausia pastebimi išvaizdos pokyčiai – net praėjus daugiau laiko po gimdymo, pilvukas išlieka atsikišęs. Vis dėlto, laikui bėgant, problemų atsiranda vis daugiau. Organizmas negali patirti didesnio pilvo raumenų krūvio. Taigi, tas krūvis (pavyzdžiui, patiriamas sportuojant, keliant sunkesnius daiktus, vaiką) perkeliamas kitur – dažniausiai didžiausia apkrova tenka nugarai.

Ilgainiui šios negydomos problemos padariniai gali būti:

  • vis silpnėjantys pilvo raumenys;
  • laikysenos pakitimai;
  • nugaros skausmai;
  • dubens dugno problemos;
  • šlapimo nelaikymas;
  • nuolatinis pilvo pūtimas;
  • lėtinis vidurių užkietėjimas;
  • išvaržos (pilvo, nugaros).

Pažeisti tiesieji pilvo raumenys sukuria disbalansą, kuris pamažu paveikia ir kitas kūno dalis. Natūraliai didesnis krūvis tenka nugarai, atsiranda laikysenos problemų. Pilvo ir dubens dugno raumenys kartu užtikrina dubens organų stabilumą ir atramą – pažeisti pilvo raumenys nebegali taip gerai atlikti savo darbo. Įsisenėjusios problemos gali virsti ne tik kamuojančiais virškinimo sutrikimais, bet ir šlapimo nelaikymo iššūkiais, pilvo bei nugaros išvaržomis.

Dėl prastos savijautos sumažėja pasitikėjimas savimi, savo išvaizda. Be to, prasiskyrę raumenys gali trukdyti ir seksualiniam aktyvumui. Galiausiai, jei patiriamas ypač didelis krūvis, įmanomas ir pilvo raumenų plyšimas. Dėl to numoti ranka į diastazę tikrai nevertėtų.

 

Pilvo raumenų diastazė: pratimai padeda ne visada

Deja, tačiau prevencijos diastazei nėra. Žinoma, visuomet galima stiprinti raumenis, tačiau ši būklė pasitaiko tiek sportuojančioms, tiek nesportuojančioms moterims. Tad nustačius, kad po nėštumo raumenys liko prasiskyrę, priklausomai nuo prasiskyrimo sudėtingumo, galimos 3 išeitys:

  • korsetų dėvėjimas;
  • specialūs fiziniai pratimai;
  • Operacija.

Deja, pirmieji du sprendimai dažniausiai geresnių rezultatų pasiekti leidžia tik lengvesniais atvejais. Sportas neabejotinai sustiprina raumenis, ir tai tikrai yra naudinga. Visgi, pratimais ar korsetais neįmanoma į pradinę būklę grąžinti sausgyslių, o tai svarbu norint „suvesti“ raumenis atgal.

Taigi, jei diagnozuota pilvo diastazė, specialūs ekspertų paskirti pratimai daugeliu atveju gali būti atliekami ir yra naudingi, tačiau tik kaip palaikomasis sprendimas. Be to, jie turi būti tinkamai parinkti. Kad ir kokiomis priemonėmis gydoma ši problema, būtina specialistų priežiūra ir profesionalų įžvalgos.

Svarbu paminėti, kad sportuojančioms moterims, kenčiančioms nuo prasiskyrusių pilvo raumenų, derėtų vengti kai kurių pratimų, kurie gali dar labiau pabloginti situaciją. Tai yra pilni ir nepilni atsilenkimai, „lentos“ pratimas – jie visi tiesiuosius pilvo raumenis stumia į priešingas puses, o norint situaciją pagerinti, reikėtų siekti priešingo efekto.

 

Diastazės operacija

Kai moterys skundžiasi kitų priemonių neveikiama ar itin sunkia pilvo raumenų diastaze, operacija gali būti efektyviausias sprendimas. Daugiau apie operacijos eigą ir pasiruošimą jai rasite paspaudę ant šios nuorodos. Čia trumpai priminsime:

  • Pilvo diastazės operacija atliekama apdairiai parenkant pjūvio vietas, tad po to lieka sunkiai pastebimi, ilgainiui blykštantys randai.
  • Plastinės operacijos metu prasiskyrę raumenys susiuvami, taip pat gali būti pašalinamas odos ar riebalų perteklius.
  • Išskirtinis pasiruošimas operacijai dažniausiai nebūtinas (visi prieš operaciją svarbūs aspektai aptariami individualios konsultacijos metu), nebent pacientė turi viršsvorio, nes svoris turėtų būti stabilus.
  • Pooperaciniu laikotarpiu svarbu dėvėti specialią kompresinę aprangą, siūlai išimami po kelių savaičių. Į darbą, priklausomai nuo darbo pobūdžio ir gydytojo vertinimo, įprastai galima grįžti po poros savaičių.
  • Svarbu susiplanuoti pooperacinį laikotarpį taip, kad būtų pakankamai poilsio – bent 2–3 mėnesius ribojamas fizinis krūvis, negalima kelti sunkesnio svorio.

Priklausomai nuo atliktos operacijos apimties, klinikoje moterys paprastai praleidžia 2 dienas. Tuo metu kvalifikuotas klinikos personalas stebi sveikatos būklę, ar nepasireiškia jokios komplikacijos. Jeigu būklė stabili, moterys gali vykti namo tolimesniam gydymui.

Be to, diastazės rekonstrukcija gali būti viena iš Mommy makeover operacijos žingsnių. Šį procedūrų paketą dažniausiai sudaro pilvo plastika (kurios metu susiuvami ir prasiskyrę tiesieji pilvo raumenys), krūtų dailinimas, riebalų nusiurbimas. Šis procedūrų paketas leidžia pakoreguoti bene visas po nėštumo pakitusias kūno vietas. Žinoma, prieš pasirenkant kelias procedūras, svarbu pasitarti su patyrusiu gydytoju.

 

Ką dar verta žinoti apie pilvo diastazę po gimdymo?

Į SV plastinės chirurgijos centro specialistus moterys po gimdymo kreipiasi dažnai. Dalis jų jau žino diagnozę, būna išbandžiusios įvairias priemones ir svarsto apie prasiskyrusių pilvo raumenų operaciją. Dalis moterų tik įtaria šią problemą ir galvoja apie įvairius gydymo būdus. Bet kokiu atveju, pirmasis žingsnis – įtarimus paneigianti arba pavirtinanti diagnozė bei individuali konsultacija, kurios metu įvertinama būklė ir galimybės. Kaip jau aptarėme, problemos sprendimų tikrai yra. Žemiau pateikiame atsakymus į kelis dažnai užduodamus klausimus.

 

Ar operaciją galima daryti, jei planuojama ateityje vėl gimdyti? 

Sklando mitas, jog operacijos negalima daryti, jei planuojama susilaukti daugiau vaikų. Tai – netiesa. Iš tiesų pilvo diastazės operacija kitam nėštumui ir gimdymui netrukdo. Visgi, atkreipiame dėmesį, kad kito nėštumo metu raumenys gali ir vėl prasiskirti, tad po gimdymo gali tekti operaciją atlikti pakartotinai.

 

Kada gali būti atliekama pilvo diastazės operacija?

Paprastai pravartu po gimdymo palaukti mažiausiai pusmetį. Per tą laiką moters kūnas atsigauna po nėštumo ir gimdymo metu patirto streso. Kūnui atsigavus ir grįžus į pradinę padėti, specialistas gali objektyviai įvertinti pakitusių audinių būklę ir ar diastazės operacija galėtų būti efektyviausias sprendimas.

Žinoma, jeigu moteriai norisi atlikti kelias Mommy makeover operacijas, dėl šio paketo tikslinga kreiptis praėjus maždaug metams po gimdymo ir bent 6 mėnesiams po maitinimo krūtimi pabaigos. Didesnės apimties operacijai reikalingas ilgesnis pasiruošimas ir visiškas kūno atsistatymas. Moters organizme hormonų balansas turėtų būti visiškai atsistatęs, mat šių disbalansas (pastebimas po gimdymo bei žindant) daro įtaką kūno formoms.

 

Nuo ko priklauso pilvo operacijos kaina?

Jei nustatoma pilvo raumenų diastazė, operacija bei jos sudėtingumas ar kartu atliekamos papildomos procedūros visuomet priklauso nuo individualios situacijos. Operacijos trukmę ir kainą lemia raumenų būklė, prasiskyrimo stiprumas. Preliminarią procedūros kainą pateikiame operacijų kainoraštyje.

Visgi, jeigu norisi sužinoti tikslią kainą, ją plastinės chirurgijos gydytojai gali numatyti tik individualios konsultacijos metu. Specialistai, įvertinę asmeninius lūkesčius bei raumenų prasiskyrimo stiprumą, galės pateikti tikslią procedūros kainą.

Prasiskyrę pilvo raumenys nėra nuosprendis, dėl kurio reikėtų pamiršti plokščią, stangrų pilvuką. SV plastinės chirurgijos centro komanda pasiruošusi padėti. Kvalifikuoti gydytojai atsako į visus rūpimus klausimus ir pateikia individualų gydymo planą.

Kontaktai

SV PLASTINĖS CHIRURGIJOS CENTRAS

Savanorių pr. 75, Kaunas 44208, Lietuva
Tel.: +370 37 313308
+370 655 60629
info@svplastic.com

Dirbame: I - V 8:00-19:00

Kaip mus rasti?

Scroll Up